Четвер, Травень 23, 2019
Головна > Всі новини > Рекомендуємо > Зіграти на лірі: куди поїхати в Туреччині

Зіграти на лірі: куди поїхати в Туреччині

Турецька ліра продовжує падати, причому навіть швидше рубля! Чи це не привід злітати до Туреччини відпочити?

Ми склали цілий гід, за яким можна відмінно провести час в Туреччині (не в Антальї!)

Побачити дві столиці

Стамбул

 

Стамбул – мабуть, самий очевидний з варіантів для поїздки в Туреччину. Туди регулярно літають рейси з Москви по вельми розумними цінами. Їхати можна як на вихідні, так і на цілий тиждень або навіть дві.

Чим зайнятися? Можна ходити з путівником і фотоапаратом як справжній турист по «обов’язковим» пам’яток начебто Айі Софії, Цистерни, базарів і Галатської вежі з вулицею Істікляль. Можна загубитися в невеликих вуличках з будь-якого роману Орхана Памука і випити чаю з традиційним бубликом в будь-якому безіменному кафе, де люди похилого віку з газетами сперечаються про політику. Можна сфотографувати котів, які давно захопили це місто.

Можна піти на рибний ринок і з’їсти «балик екмек» (хліб з рибою), де тільки що виловлену макрель посмажать при вас. Можна перехитрити туристичні кораблики і на звичайному поромі за кілька лір переплисти через Босфор в азіатську частину. Можна просто гуляти: по променаду уздовж шосе Кеннеді або, скажімо, по квітучому саду біля палацу Топкапи. Можна сходити в хамам, бажано вибрати історичну будівлю, скажімо, XVI століття. Можна смачно поїсти, де завгодно, простий турецької їжі: м’яса на грилі і овочів. Або поїхати в покинутий єврейський квартал і випадково вийти до акведукам.

Загалом, все одно доведеться повертатися. У стародавній візантійської, а потім османської столиці ви навряд чи встигнете все подивитися за один раз.

Бурса

Бурса – перша столиця Османської імперії. Він знаходиться в 156 кілометрах на південь від Стамбула біля підніжжя гори Улудаг. Легенда свідчить, що давньогрецькі боги дивилися за ходом Троянської війни з вершини цієї гори. Місто заснували в II столітті до нашої ери. За часів Візантійської імперії це був важливий культурний центр, а в 1326 році турки-османи захопили місто і зробили його першою столицею майбутньої імперії.

Головні пам’ятки міста відносяться до османському періоду. Це мечеть Улу Джамі, на стінах якої є 192 написи. Їх вважають зразком ісламської каліграфії. Недалеко від мечеті знаходиться ринок Коза хан, який з’явився в 1490 році.

Сьогодні там, як і 500 років тому, можна купити вироби з шовку. Дорогу тканину виробляли в місті ще за часів Візантійської імперії, а своєю появою Бурса зобов’язана тому, що займала вигідне становище на Великому шовковому шляху.

Крім цього, в місті можна подивитися Зелену мечеть, Зелений мавзолей, комплекс Султана Мурада II, а також османську село Джумаликизик. Всі ці пам’ятники раннього періоду Османської імперії включили в список Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

Бурса відома не тільки архітектурними пам’ятками. Тут багато термальних джерел, які допомагають при хворобах шкіри і кісток.

З Стамбула в Бурсу можна приїхати на одноденну екскурсію. Ще можна самостійно скористатися поромом або автобусом. Пором відходить від стамбульської пристані Йенікапи кожні 15-30 хвилин. Прибуває паром до пристані в передмісті Бурси, в містечку Гузельяллі. Звідти в Бурсу їздять автобуси. Квиток на пором стоїть від 20 турецьких лір, ще три ліри потрібно витратити на автобус.

Ще зі стамбульського автовокзалу Бюйюк Отогар в Бурсу їздять автобуси. Поїздка займе близько 5-6 годин.

Медитувати на островах Принців

Якщо ви вже були в Стамбулі і не раз, та й взагалі, якщо ви втомилися від роботи, тривожних повідомлень в чатах і хочете перевести дух, сусідні з містом Прінцеви острова це те, що вам треба.

Чотири острови в візантійські часи були розкішною в’язницею для членів сім’ї василевса (звідси назва), а в кінці XIX століття їх забудувала під свої дачі (вілли) молода османська буржуазія упереміш зі старою аристократією. Додайте до цього ще й те, що на островах мало жителів – крім хіба що четвертого, найбільшого і найпопулярнішого – і заборонений до сих пір автомобільний транспорт. Доведеться йти пішки або брати кінний екіпаж. Можна орендувати будинок або кімнату або зупинитися в невеликому готелі.

Чим займатися? Гуляти, бігати, смачно їсти, медитувати, вимкнути телефон, ходити на невеликий пляж, познайомитися з продавця овочів, м’ясником і булочником (на першому острові, наприклад, у них немає конкурентів, і все 700 тамтешніх жителів знають їх особисто), зайти в чайну та пограти в доміно з рибалками. Також плавати на сусідні острови (переходи займають хвилин 15), а, якщо набридне і захочеться шуму великого міста, до Стамбула всього годину на поромі.

 

 

Відвідати візантійські церкви і монастирі

Якщо вас цікавлять церкви і монастирі, найпростіший, звичайно, варіант – вивчити те, що є в Стамбулі. А там їх досить (правда, майте на увазі, що більшість були перероблені в мечеті).

Найвідоміший храм – це Свята Софія, куди ви і так не зможете не потрапити, якщо приїдете в місто. Крім неї варто звернути увагу неподалік на церква Сергія і Вакха (це не дуже далеко від Софії), найдавнішу взагалі церква в місті, і монастир Пантократора, місце поховання останніх візантійських імператорів. Окремо стоїть віддалена від центру церква Хора, перлина ромейського ренесансу XIII століття (після вигнання латинян).

Якщо цього вам недостатньо, їдьте в Каппадокії (туди можна дешево долетіти внутрішніми авіалініями зі Стамбула або дістатися на автобусі з популярних курортів на море). Там ви побачите не просто незвичайні інопланетні пейзажі зі скель і піску, а й стародавні монастирі вирізані в цих горах. Ці здалеку нагадують нори або гнізда птахів церкви визнані пам’яткою ЮНЕСКО. Деяким з них більше півтори тисячі років. Крім цього, там можна політати на повітряній кулі і спробувати традиційну анатолійських кухню (перш за все, їжа в горщиках).

Серед інших помітних церков відзначимо також церква святого Миколая в Демре, церква святого Павла в Тарсусі і церква Святого Петра в Антакьї. Перша вже в списку ЮНЕСКО, дві інших – в списку кандидатів.

Вивчити стародавні руїни

Троя

Хто не чув про Троянської війни, яку описав у своїй поемі давньогрецький поет Гомер? У 1873 році німецький археолог-самоучка Генріх Шліман почав розкопки пагорба Гіссарлик недалеко від міста Чанаккале. Там він виявив скарб, який назвав на честь царя Трої Пріама. Пізніше з’ясувалося, знахідки на тисячу років старше, ніж цар Пріам, і ніякого відношення до подій в поемі Гомера не мають.

Подальші дослідження довели, що на пагорбі Гіссарлик знаходяться останки як мінімум дев’яти поселень, які існували в різні епохи і послідовно змінювали один одного. Це пов’язують з географічним положенням міста, який знаходився в Малій Азії і контролював протоку Дарданелли на шляху з Егейського моря в Мармурове і Чорне. Занепад незмінно змінювався розквітом.

Дістатися до Трої зі Стамбула можна на автобусах. Спочатку потрібно доїхати до Чанаккале. Дорога займе близько семи годин. Звідти в Трою також ходить автобус. Час в дорозі – близько півгодини.

При вході в місто туристів зустрічає дерев’яна копія Троянського коня, також там є Музей розкопок. Щоб оглянути руїни Трої потрібно купити квиток, який коштує близько 15 лір. Звичайно, краще піти на екскурсію з гідом, який розповість про все розкопані пам’ятки.

Ефес

Головною визначною пам’яткою древнього Ефеса, безсумнівно, був храм давньогрецької богині полювання Артеміди. Лідійський цар Крез, про скупість якого складають легенди, не шкодував грошей на розвиток міста і на Храм Артеміди, який був одним з семи чудес Стародавнього світу. Його спалив місцевий житель на ім’я Герострат, який хотів прославитися за всяку ціну. Незабаром храм відновили, але в III столітті його спалили і розграбували готи, а через століття закрили християни.

Зараз в стародавньому місті від храму залишилася тільки одна колона. Символом Ефеса стало іншу будівлю – давньоримська бібліотека Цельса, яка за своєю значимістю поступалася тільки Олександрійській бібліотеці в Єгипті.

Дістатися до Ефеса найзручніше з курортного міста Кушадаси. Шлях на автобусі займе близько півгодини.

Древній Пергам знаходиться поруч з турецьким містом Бергама. Найбільша частина міста – Акрополь, який розташований на висоті 300 метрів. Там знаходяться руїни храму Траяна, храму Афіни і знаменитої Пергамской бібліотеки. Коли бібліотека стала змагатися з Олександрійської, Єгипет заборонив вивозити папірус в Пергам. Тоді городяни придумали писати на оброблених овечих шкурах. Так з’явився пергамент.

Ще в Пергамі існував культ давньогрецького бога Зевса, а його вівтар був одним з семи чудес світу. А в комплексі Асклепион, побудованому на честь бога лікування Асклепія, лікували високопоставлених пацієнтів давнини.

Дістатися до Бергамо можна зі Стамбула, але дорога на автобусі займе близько дев’яти годин. Дорога від Ізміра на автобусі займе близько трьох годин.

Насолодитися пам’ятками природи і термальними ваннами

Памуккале

Памуккале в перекладі з турецької – замок з бавовни. Ця природна пам’ятка являє собою каскад терасових ванн, який з’явилися на пагорбі, де води термального джерела виходять на поверхню. Вода насичена карбонатом кальцію, тому пагорб, як бавовною, обріс білими сталактитами з кальцію.

Через велику кількість термальних джерел у II столітті до нашої ери там заснували курорт Іераполіс. Його руїни збереглися до наших днів. Найяскравішим враженням для мандрівників буде відпочинок в термальному басейні Клеопатри. (Насправді він називається Античний басейн і не має відношення до єгипетської цариці). Вода там близько 35 градусів за Цельсієм, з дрібними бульбашками, як в шампанському. Колись навколо джерела стояли давні лазні, але під час землетрусу будови впали прямо в воду і тепер туристи в буквальному сенсі плавають серед руїн.

Добиратися до Памуккале своїм ходом можна з будь-якого турецького курорту на Егейському та Середземноморському узбережжі. Потрібно на автобусі доїхати до міста Денізлі, а там пересісти на маршрутку. З Стамбула в Денізлі літають літаки авіакомпаній Turkish Airlines і Pegasus.

2 thoughts on “Зіграти на лірі: куди поїхати в Туреччині

  1. Отличный путеводитель, а то я как раз собирался в Турцию, статья прям вовремя появилась на сайте =)

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *